post

Prisutnost voća u psećoj hrani uvijek nam je bio jedan od glavnih prioriteta. Bez ove mogućnosti nikada ne bismo sastavili vlastite recepte. Zašto smo toliko opsjednuti voćem? Sada ću na trenutak otvoriti vrata svom umu i pokušati objasniti što se događa u meni kad zamislim složeni holistički recept.

Oduvijek me fascinirao rast. Kao i kod štenaca koji su rasli zahvaljujući energiji koju smo im davali u hrani, tako su rasle i biljke. Fascinirao me sustav pomoću kojeg biljni organizam može crpiti energiju iz vode, tla i sunca i pretvarati je u novo voće, opskrbljivati ​​vodom, vitaminima, mineralima, šećerom, bojom i specifičnim okusom, vlaknima i drugim tvarima koje promiču zdravlje. Čitav postupak prijenosa ove energije u obliku hranjivih sastojaka za mene je čaroban jer plodovi ovog procesa, odnosno voće, daljnjom konzumacijom prenose svoju energiju u organizam.

Istodobno, voće je općenito nevjerojatna superhrana jer može ponuditi te blagodati čak i zimi, kada se biljke odmaraju, a naše tijelo nema odakle crpiti vitamine. Naši preci su brali voće sezonski, kasnije su ga naučili i sušiti. Dodavali su ga juhama, kašama i kolačima. Lako se skladišti a vitamini i minerali su koncentriraniji u njemu. A u ovom obliku su ga davali i psima, pa ga oni dobro poznaju i sami ga traže.

Većina vlasnika pasa ima iskustvo da njihov ljubimac sam pronalazi voće u vrtu ili tijekom šetnje. Za razliku od jedenja trava i začinskog bilja, koje se obično jede samo kad postoji probavni problem (s izuzetkom svježe proljetne trave), voće se jede isključivo iz nutricionističkih i okusnih razloga. Da, voće također pruža nekoliko prehrambenih blagodati i djeluje antioksidativno, preventivno i ljekovito. Međutim, za razliku od bilja, lakše ih je prepoznati i kombinirati. Na primjer u ljudskoj i životinjskoj trudnoći većina biljaka je doslovno zabranjena, čak i u obliku čajeva. Ne preporučuju se posebno one čiji neželjeni efekat je povećanje napetosti mišića maternice. To uključuje više od dvadeset vrsta bilja. Još se dvadeset biljaka ne preporučuje iz drugih razloga. Međutim, postoje i biljke koje se preporučuju tijekom trudnoće i dojenja, ali ih treba dobro proučiti.

S voćem je lakše. U pravoj količini sve je prihvatljivo i korisno, posebno bobice. U sušenom je obliku voće jedan od najboljih izvora kalcija i željeza. Značajna korist voća također leži u koncentraciji vitamina C, u njegovom najprirodnijem obliku. Iako ga psi mogu sami metabolizirati, njegova količina možda neće biti dovoljna s povećanim trošenjem energije, kao što je trudnoća, porod i laktacija kod kuja. A njegov nedostatak u tako rizičnom razdoblju može uzrokovati slabljenje imuniteta. Vitamin C također igra važnu ulogu u u prijenosu kolagena u zglobove ligamente i tetive. Bez prave količine vitamina C gotovo je beskorisno dodavati suplemente za zglobove vašem ljubimcu. Gubitak C vitamina toplotnom obradom hrane je relativno velik, gotovo trećinski. Zato naši recepti sadrže suho voće, u kojem su sve željene tvari koncentriranije. Na primjer, pravi voćni čaj djeluje čak i s dva grama suhih borovnica. Količina voća u hrani mora se stoga vrlo dobro preračunati.

Na kraju, pogledajmo neke prehrambene i zdravstvene prednosti koje voće može donijeti vašim psima

Šljive – normaliziraju šećer u krvi, ojačavaju kosti, krzno i ​​kandže
Marelice – pomažu pravilnom radu mišića i živčanog sustava
Crni ribiz – podrška probavi i plodnosti
Aronija – povećava imunitet i prirodni je antibiotik
Maline – podupiru crijevne perilstatike i imunološki sustav, djeluju antikancerogeno
Jagode – detoksificiraju crijeva i podržavaju hematopoezu
Trešnje – reguliraju količinu mokraćne kiseline u krvi i pomažu štitnjači da pravilno funkcionira
Borovnice – ubrzavaju zacjeljivanje rana, podupiru liječenje dijabetesa i mršavljenje
Obilje krkavina – podržava imunološki sustav, usporava procese starenja i skleroze
Kruška – sprečava fermentaciju u crijevima i čisti krv
Jabuka – ublažava upale zglobova i želučane probleme, hrani prave bakterije u crijevima

Mgr. Lukáš Michalička

Reference:

  • Cusick WD: Pasja prehrana, 1990
  • Beaton L.: Vlakna u hrani, hrana za životinje, 2013
  • Fritzová J.: Sirova hrana za pse, 2016
  • Novosádová K.: BARF Pitanja i odgovori, 2014 (monografija)
  • Novosádová K.: BARF Hranjenje psa prirodnom prehranom, 2011
  • Kišna ptica AL: Životno hranjenje, 1991
  • Simon S.: Zdrava prehrana za starog ili bolesnog psa, 2010
  • Smrčková L.: Voće i povrće – da ili ne?, Svijet pasa, 2011
  • Šťastná D. i Šťastný P.: Uzgoj i bolesti pasa, 2018